2022 Leadership Team


CHURCH COUNCIL:

Carol Elliott, Chair

Ben Beasley, Vice-Chair

Rev. Justin & Melissa Lowe, Co-Pastors

Jim Westmoreland, Pastor Emeritus

Staff: Dave Davis, Becky Green, Kristi McClellan, Stephanie Jenkins, Alyssa Overcash, Jim O’Dell, Rev. Tripp Hord

__________ (Co-Lay Leader), Jim Macomson (Co-Lay Leader)


COMMITTEE CHAIRS: Jesse Caldwell (SPRC), Denise Skillestad (Finance), John Land (Trustees), Harry Petrey (UMM), 

Bethe Rogers (UMW)


MINISTRY TEAMS:

            Worship: Cheryl Loggins

            Nurture: Stephanie Elliott

            Discipleship/Mission: Mark Hollar

AT LARGE MEMBERS:

            2022:   Matt Smith, Loren Radford, Mike Fox, Don Buckner

            2023:   John Willis, Theresa McIntosh

            2024:   Becky Conrad, Beth Cobb, Alix Kampmeyer

DELEGATES TO ANNUAL CONFERENCE:

            Mary Massey, Clara Harris

 

COMMITTEE MEMBERSHIP


STAFF/PARISH RELATIONS:

            Chair: Jesse Caldwell

            Vice-Chair: Janet Long

            Justin Lowe & Melissa Lowe (Co-Pastors)

            2022:  Ashley Whitesell, Marti Sell, David O’Neill, John Crane

            2023:  Susan Stacey, Bill Todd, Les Davis

            2024:  Nancy Moore, Pennie Thrower, Stephen Washington

            __________, (Co-Lay Leader)

 

TRUSTEES:

            John Land (Chair)

2022:  Bob Clay, Dana Crunkleton

            2023:  Lisa Jurs, Clay McLean

            2024:   Gordon Haygood, Locke Bell, Ginger Rowe

            Dave Davis, (Business Manager)

 

FINANCE:

            Denise Skillestad, (Chair)

            Jason Austell, (Vice-Chair)

            2022:  Eric Kinstler, Rawlings Tidwell

            2023:  Elizabeth Faires, John Land

            2024:  Julie Griffin

            Jim Macomson, (Co-Lay Leader)

            John Land, (Trustees Chair)

            Jesse Caldwell, (SPRC Chair)

            Dave Davis, (Business Administrator)

           

 

LAY LEADERSHIP:

            2022:  Lee Washington, Jan Murray, Carrie Henry

            2023:  Andy Haynes, Bee Poston, Stephanie Witten

            2024:  Jenny Brunnemer, Keith Porter, Clint West

            Justin & Melissa Lowe (Co-Pastors)

            Becky Greene (Spiritual Formation)

 

ENDOWMENT TRUSTEES:

David Allen Smith (2nd term), Dan Kersh (2nd Term) 

Barbara Myers (2nd Term), Bill Banks (2nd Term), 

Bill Sudyk (Vice-Chair, 2nd Term), Earl Tindol (2nd Term)

Ex-Officio:

Dave Davis (Business Manager),

Denise Skillestad (Finance Chair), Carol Elliott (Ad. Council Chair)

John Land (Trustees Chair)

 

STEWARDSHIP/CAPITAL CAMPAIGN COMMITTEE

            2022:  Denise Skillestad, David Poston, _________

            2023:  __________, ___________, __________

            2024:  __________, ___________, __________

 

BUILDING AND GROUNDS:

            2022:  Kay Roberson, Scott Harwell, Terra Maitra

            2023:  Brett Connor, Kenny Griffin, Meg Peak

            2024:  Drew Henry, Eric Hurd, Steve Whitesell, Jonathan Hovis

            Dave Davis (Business Manager), John Land (Trustees Chair)

 

SCHOLARSHIP:

            2022:  Mark Skillestad, Gretchen Farrell, Lindsay Willis

            2023:  Shelley Collins, Pat Quinn

            2024:   Walt Mallonee, Holly McIntosh

            Stephanie Jenkins (Chair, Ex-Officio)

            John Land (Trustees Chair)


HEALTHCARE ADVISORY TASKFORCE

Tim Patti (Facilitator)

Lyn Anderson

Carol Elliott

Mark Hollar

 

Amanda Placie-West

Gary Schenk

Donna Elliott


Staff (Ex-Officio): Dave Davis (Business Administrator), Lisa Marisiddaiah (Parish Nurse)

 

CERTIFIED LAY SERVANTS:

            Mary Anne Burton, Jesse Caldwell, John Crane, Sharon Heinrich, Leigh Smith, Jeff Wells

 

MEMORY GARDEN:

            Jim Macomson, Lyn Anderson, Susan Neeley, Mike Lewis (Building and Grounds Chair), 

            John Land (Trustees Chair)

            Dave Davis (Business Administrator)

 

MINISTRY AREA TEAMS:

 

These three ministry areas serve as the umbrella groups for the ministries of FUMC. Each ministry area is chaired by a layperson, who partners with relevant clergy and staff to establish the vision and strategy for the ministries within that area. Organizing in this way ensures that all ministries operate in collaboration with each other and in alignment with the vision of FUMC.


WORSHIP & ARTS MINISTRY AREA

The Worship & Arts Ministry Area is responsible for visioning and collaborating with the pastors and staff around the worship life of FUMC and the various ways we engage with the arts. The leaders in this area help FUMC pursue passionate, excellent worship in a variety of styles and in ways that engage all ages. They also work to strengthen the connection with the arts, so that all might experience God’s beauty and creativity.

 

            Cheryl Loggins (Chair)

            Laura Beatty  (Vice-Chair)

            Jim O’Dell (Music Director)

            Susan Lisle (Music Associate)

            Timothy Scruggs (Organist)

 

NURTURE MINISTRY AREA:

The Nurture Ministry Area is responsible for helping people connect with FUMC. Ranging from the hospitality we show guests to the ways we help long-time members connect with the ministries of the church; the leaders in this area want to make sure we are helping all people deepen their connection with the church community. This team also works to ensure that people in need of care and support of various types can find that in the FUMC community. 

 

            Stephanie Elliott (Chairperson)

            _________ (Vice-Chairperson)

            Lisa Marisiddaiah (Parish Nurse)

 

DISCIPLESHIP/MISSION MINISTRY AREA:

The Discipleship/Mission Ministry Area is responsible for collaborating with pastors and staff to shape the ways we help all ages grow in their relationship with God and sense of belonging to the church community. These leaders provide leadership for ministry strategies for children, youth, and adults, so that FUMC will continue to be a community in which people grow in faith and love. Missional Engagement is also an important aspect of FUMC to serve in the local community and beyond.

 

            Mark Hollar (Chair)

            Katy Windell (Vice-Chair)

            Becky Greene (Director of Spiritual Formation)

            Kristi McClellan (Director Children’s Ministry)

            Stephanie Jenkins (Director of Youth Ministry)